Terapeutické metódy

Náš špecialista

Mgr. Marcela Dušanková (Škapincová)

Fytoterapia je veľmi silným nástrojom Tradičnej čínskej medicíny. Bylinné zmesi sa skladajú z niekoľkých bylín. Každá z nich má svoju funkciu a hierarchické postavenie v zmesi a spoločne ťahajú za jeden povraz. Odvar z bylinnej zmesi je to najsilnejšie, čo nám byliny dokážu dať. Okrem jeho najsilnejšieho účinku rešpektuje individualitu a špecifickosť každého klienta zvlášť.

Okrem odvarov používame aj bylinné zmesi, spracované vo forme wanov, sanov, tangov, granulátov, tabliet.

Bylinná medicína

Bylinná medicína alebo bylinná medicína je v čínskej medicíne nezávislým smerom, ktorý vznikol v staroveku. Tradičný prístup sa líši od európskeho prístupu predovšetkým jeho zamýšľaným účelom. Celá paleta liečivých rastlín, ktorých je viac ako dvetisíc, je z hľadiska diagnostického obrazu rozdelená na studenú, horúcu, teplú, chladnú. Číňania veria, že každá rastlina má svoj jedinečný charakter, ktorý sa synergicky spája s vibráciami a telesnými tekutinami a má liečivý účinok. Dôležitým faktorom určujúcim fyto-menovanie bude chuť bylín. Existuje niekoľko kategórií: kyslá, horká, sladká, korenistá, slaná, mäkká, svíravá. Každá z nich má zodpovedajúci účinok, pretože za každou chuťou je energia „jang“ alebo „jin“.

Ako viete, choroba je nerovnováha v energetickej bilancii Jin a Jang a úlohou zberu fytoskopov je obnoviť rovnováhu a tiež odstrániť prejavy patológie – podľa terminológie orientálnej medicíny odstrániť chlad alebo teplo.

Hlavnou úlohou fytoterapie je zlepšenie pohybu energie Chi pozdĺž meridiánov, čistenie krvi a lymfy produktov rozpadu, vyživovanie orgánov a odstránenie zápalových procesov.

V tradičnej čínskej medicíne sa za liečivé považujú nielen rastliny, ale aj minerály, ako aj materiály živočíšneho pôvodu – žlč, pokožka, rohy, škrupiny, ktoré sa často pridávajú do fytokomplexu.

 

Čínsky prístup k bylinnej medicíne

V čínskej medicíne je to veľmi vhodný formát pre bylinné medicíny: zložky sa pomelú na prášok, formujú sa do vhodných guličiek a balia sa do plastových nádob. Nie je potrebné variť odvar. Stačí vypiť správne množstvo guličiek teplou vodou. Niektoré prípravky sú potiahnuté, aby sa zabránilo rýchlemu rozpusteniu žalúdočnej šťavy.

Zloženie fytokomplexov má jasnú štruktúru s vedúcimi a podriadenými zložkami:

Monarch – je základnou zložkou receptu, definuje hlavný strategický vplyv.

Minister – pomáha regulovať energetické toky v dôsledku vplyvu zložky monarchy, zvyšuje jej účinok.

Asistent – táto zložka zvyšuje účinok prvých dvoch a tiež pomáha liečiť sprievodné choroby.

Dirigent – tento fytokomponent reguluje „logistiku“ všetkých existujúcich liekov a pomáha pri ich absorpcii a preprave.

Je zrejmé, že žiadny predpis sa neobíde bez hlavného lieku – panovníka. Spravidla ide o účinnú látku s cieleným účinkom na symptomatický obraz. Vďaka nemu sa začínajú účinné čistiace a liečivé procesy. Monarchová medicína sa vyberá s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta, a to je dôležitý rozdiel medzi čínskou fytoterapiou a Európou, kde je diagnóza dôvodom vymenovania, a nie fyziologické údaje a typ osoby. Pri rovnakej diagnóze môže lekár predpísať úplne odlišné lieky.

Po stanovení diagnózy, na základe ktorej lekár zistí stav pacienta, sa predpíše kurz. Môže sa doplniť akupunktúrou, masážou, vákuovou terapiou a inými metódami čínskej medicíny, hneď ako sa skladá z bylinnej medicíny. Ako samostatný druh liečby je obzvlášť účinný v prípadoch, keď nie je možné prísť na kliniku, ako aj počas tehotenstva. Áno, nebuďte prekvapení, túto terapiu je možné používať počas tehotenstva, pretože to často môže znížiť riziko vzniku patológií u tehotnej ženy.

Princíp fytoterapie v čínskej medicíne

Ako už bolo spomenuté, každý fytokomplex má svoje vlastné vlastnosti, ktoré plnia lekárske úlohy – studená, horúca, teplá alebo studená látka. V staroveku sa tieto vlastnosti nazývali „Štyri Chi“, pretože Chi je v tomto kontexte funkcia, ktorá vyvoláva zodpovedajúce zmeny.

Napríklad, ak je pacient prevažne zima, tj Yin, a objavia sa príznaky charakteristické pre tento stav, úlohou lekára je odstrániť zima, aktivovať teplo. Dosahuje sa tým, že bylín s charakteristickým „teplom“, „teplom“, ktoré posilňujú Yang, majú potenciál tejto energie.

Ak má pacient bolesti v pečeni, poruchy stolice, suchý a horúci jazyk, naznačuje to prevahu tepla alebo jangu. Preto sa na odstránenie týchto príznakov používajú lieky s funkciou ochladzovania tepla a jeho odstránenia z meridiánu pečene.

V tradičnej čínskej bylinnej medicíne lekár uplatňuje pravidlo „Bu-se“, Bu – na doplnenie, rozrušenie, Ce – na upokojenie, spomalenie, zníženie.

Lekár určí mieru prevalencie konkrétneho stavu a v súlade s pravidlom eliminuje prevalenciu alebo kompenzuje deficit, ktorý má priaznivý vplyv nielen na chorý orgán, ale aj na celkovú pohodu pacienta.

Existuje piata charakteristika – neutrálna. Majú mierny účinok a používajú sa ako lekár alebo pomocník liekov bez ohľadu na druh dominantnej energie – Yang alebo Yin, pretože neutrálna zložka je vhodná v oboch prípadoch.

Bylinná medicína je veda aj umenie, čo si vyžaduje dôkladnú znalosť pôsobenia bylinných liekov v konkrétnej klinickej situácii, vzťah medzi typom choroby a sekundárnymi symptómami. Schopnosť zvoliť si správne bylinné liečivo podlieha iba skúsenému odborníkovi, ktorý získal obrovské skúsenosti a ako východiskový bod pre vymenovanie tiež vlastní diagnostiku. Klinika TAO zamestnáva špecialistov, ktorí prišli na odporúčanie, absolvovali školenie a prax v najuznávanejších zdravotníckych zariadeniach v Číne.

Bylinné liečivá na liečenie chronických chorôb

Pri akejkoľvek chronickej diagnóze má lekár právo predpísať bylinné prípravky ako jedinú alebo dodatočnú metódu. Byliny majú nielen schopnosť regulovať energetickú rovnováhu. Sú filigránovou technikou ovplyvňujúcou všetky jemné nastavenia – endokrinný, hormonálny, nervový systém. Konajúc jemne, ale neustále, majú silný liečivý účinok. Pri chronických ochoreniach lekár spravidla určuje monarchovú medicínu, aby spôsobil regeneračné a purifikačné procesy v chorom orgáne. Fyto substancie, ktoré okamžite vstupujú do krvi, prispievajú k odstraňovaniu prebytočnej vody z tela, k čisteniu lymfy a krvi ak odstráneniu preťaženia v dôsledku zvýšeného krvného obehu. Na rozdiel od chemických liekov nemajú toxicitu a nemajú škodlivý účinok. Nahrádza celý rad syntetických drog – analgetík, antispasmodiká, hormóny a sedatíva. Preto väčšina našich pacientov odmieta liečbu umelými liekmi a prechádza na mierny a bezpečný spôsob obnovenia zdravia.

Rastlinná medicína na prevenciu a zlepšenie imunity

Je známe, že byliny sú jedinečným spôsobom, ako zabrániť výskytu mnohých chorôb. Tendencia k určitému ochoreniu, najmä v prípade genetickej predispozície, sa dá regulovať pomocou bylinnej medicíny. Komplexy majú širokú škálu prevencie patologických javov, ovplyvňujú slabé stránky tela a posilňujú ich. Posilnenie imunity pomocou bylinných liekov je jedným z najdôležitejších štádií liečby na klinike. Lekár určuje vhodnosť konkrétneho účelu a vykonáva plnohodnotnú diagnózu, pričom zohľadňuje všetky faktory: prítomnosť chorôb, vek, hmotnosť, temperament, prevaha chladu, tepla alebo vetra, prítomnosť stresujúcich faktorov. Tieto údaje sú zdrojom výberu bylinných liekov. Pre ľudí s oslabeným imunitným systémom sa vyberajú komplexy testované tisíce rokov, sú schopné nielen posilniť obranu, ale aj obnoviť vrodený potenciál imunity. To sa dosahuje vďaka jemnému účinku na hormonálny, endokrinný systém, ako aj na gastrointestinálny trakt, ktorý je jedným z hlavných centier tvorby imunity. Poruchy imunity sú spravidla prvým predzvesťou možného rozvoja patológie. V nechránenom tele sa veľmi rýchlo vyvíjajú rôzne choroby, ktoré postihujú slabé stránky. Úlohou lekára je preto predchádzať tejto situácii vytvorením stabilnej a trvalej bariéry vyvážených energií jin a jang, ako aj dokonale fungujúcich systémov – obehového, hormonálneho, endokrinného a ďalších. ktoré je jedným z hlavných centier formovania imunity. Poruchy imunity sú spravidla prvým predzvesťou možného rozvoja patológie. V nechránenom tele sa veľmi rýchlo vyvíjajú rôzne choroby, ktoré postihujú slabé stránky. Úlohou lekára je preto predchádzať tejto situácii vytvorením stabilnej a trvalej bariéry vyvážených energií jin a jang, ako aj dokonale fungujúcich systémov – obehového, hormonálneho, endokrinného a ďalších. ktoré je jedným z hlavných centier formovania imunity. Poruchy imunity sú spravidla prvým predzvesťou možného rozvoja patológie. V nechránenom tele sa veľmi rýchlo vyvíjajú rôzne choroby, ktoré postihujú slabé stránky. Úlohou lekára je preto predchádzať tejto situácii vytvorením stabilnej a trvalej bariéry vyvážených energií jin a jang, ako aj dokonale fungujúcich systémov – obehového, hormonálneho, endokrinného a ďalších.

Bylinné liečivo počas tehotenstva

Čínska medicína neodporúča v tehotenstve používať akupunktúru a iné metódy, s výnimkou bylinnej medicíny. Správne zvolený liek môže pomôcť tehotnej žene prejsť týmto štádiom s maximálnym pohodlím. S týmto typom liečby sa koriguje obvyklé zaťaženie ženy v polohe – opuch, nespavosť, nevoľnosť a vracanie, tj toxikóza, drozd, hypertonicita maternice. Lekár diagnostikuje a určí stav budúcej matky, určí možné riziká tohto stavu a predpíše vhodný rastlinný prípravok. V praxi sa vyskytli prípady, keď bylinné medicíny zachránili tehotné ženy pred hrozbou potratu a tiež zmiernili bolesť, tzv. Stresový spazmus. Toto je bežný jav u tehotných žien, ktoré sa cítia ťahať bolesti v dolnej časti chrbta, brucha, maternice a zároveň nemajú žiadne patologické diagnózy. Fytopreparácia je schopná uvoľniť nervové napätie, zlepšiť spánok, uvoľniť hladké svaly, obnoviť krvný obeh a následne zlepšiť stav budúcej matky a dieťaťa v lone. Jemne pôsobiaci a bez akýchkoľvek vedľajších účinkov je ideálny na odstránenie nepohodlia počas tehotenstva.

Menu