Terapeutické metódy

Náš špecialista

Mgr. Marcela Dušanková (Škapincová)

Moxovanie vychádza z filozofie tradičnej čínskej medicíny.

Čo je moxovanie?

Ide v podstate o prehrievanie akupunktúrnych bodov alebo určitých miest na tele moxovacími cigarami, kužeľmi, horúcou moxou na ihle a pod. Najrozšírenejšie a najdostupnejšie je používanie moxovacích cigár.

Moxovanie je súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá k chorobám pristupuje na základe celostného prístupu, kedy sa sálavým hlboko prehrievajúcim teplom uvoľňujú akupunktúrne dráhy a aktivujú sa akupunktúrne body, čím sa znova nastoľuje rovnováha toku vitálnej energie Qi a v dôsledku toho aj samoliečiaca schopnosť tela.

Čo je moxa?

Moxa je sušený list byliny artemisia vulgaris (palina obyčajná). Vôňa horiacej moxy u väčšiny ľudí navodzuje pocit uvoľnenia. Palina obyčajná má povesť bylinky, ktorá chráni pred zlom a často sa pridáva ako náplň do bylinkových vankúšov. Upravené uhlíkové moxy málo dymia a nezanechávajú pach.

Aký je cieľ a prínos moxovania?

Cieľom moxovania je odstránenie bolesti, chladu a vlhkosti, uvoľnenie a celková podpora funkcie organizmu.

Z energetického pohľadu ide o doplňovaciu metódu. Využíva sa hlavne na zahriatie oblastí s energetickým nedostatkom. V dnešnej dobe je u väčšiny ľudí v energetickom nedostatku oblasť obličiek a spodnej panvy. Tu sa moxa uplatňuje ako veľmi vhodný prostriedok k doplneniu energie.

Moxovanie zvyšuje počet erytrocytov, leukocytov, endorfínov, má antihistamínové pôsobenie a tlmí zápaly. Hlavnou oblasťou použitia sú predovšetkým stavy vyčerpanosti, chronické ochorenia dýchacích ciest, poruchy trávenia, gynekologické problémy, poruchy močových orgánov, neplodnosť, bolesti v krížoch, ochorenia kĺbov, reumatické bolesti, pocity chladu v tele, depresie atď. V podstate ide o choroby a bolesti zapríčinené chladom, vlhkom, prievanom a zmenami ročných období. Moxovanie má tiež významný imunostimulačný efekt.

Ako moxovať?

Pri moxovaní sa zapálená moxa môže striedavo približovať k vybranému bodu na vzdialenosť 2-3 cm, tak aby bol pocit na koži príjemný. Moxa sa nezvykne nahrádzať inou cigarou, úlohu totiž zohráva aj vibrácia horiacej byliny.

Moxovať sa doporučuje 1-2x týždenne, pri silnej vyčerpanosti aj častejšie.

Aké sú kontraindikácie moxovania?

Kontraindikácie moxovania sú:

  • kŕčové žíly,
  • horúčka,
  • menštruácia,
  • akútne stavy,
  • zápalové stavy.

Nemoxuje sa tvár, tehotné ženy v krížovej oblasti a v podbrušku, osoby pod vplyvom omamných látok.

Moxovanie v Taofyzio centre využívame aj prevencii a to sezónne moxovanie, moxovanie v období chrípkových pandémií…

Praktické rady z čínskej medicíny, ako sa predchádzať infekčným ochoreniam, ako podporiť svoju imunitu, ako si udržať zdravie aj v čase vírusových epidémií. Hlavnou technikou, ktorú vám vo videu predstavíme je moxovanie akupunktúrnych bodov.

Menu